Za nami początek kalendarzowego lata. To dobry czas, aby przearanżować mieszkanie lub po prostu odświeżyć jego wystrój. Poznaj najnowsze trendy, zainspiruj się i wpuść letnią aurę do swoich czterech kątów.
Poczuj się jak w dżungli
Mocne akcenty nawiązujące do przyrody stają się coraz bardziej popularne i z pewnością nie będzie to jedynie sezonowa moda. Postaw na naturalne materiały, takie jak drewno połączone z dodatkami DIY (np. zrobioną własnoręcznie ramką na zdjęcia z wakacyjnego wyjazdu czy siedziskiem wykonanym z euro palet), i żywe rośliny doniczkowe. Sztuczne kwiaty odeszły już do historii. Coraz więcej zwolenników zyskują domowe uprawy ziół, warzyw czy owoców, a także ogrody i ściany wertykalne. Nie tylko pięknie wyglądają, ale także wpływają na poprawę jakości powietrza w mieszkaniu. Zanim jednak zdecydujesz się na taką instalację upewnij się, że ściana, która ma być do tego przeznaczona, jest odpowiednio duża, odporna na obciążenia konstrukcyjne (1 m2 takiego ogrodu może ważyć nawet do kilkudziesięciu kilogramów!) oraz odpowiednio nasłoneczniona (najlepiej sprawdzi się ekspozycja okien na zachód lub południe). Jeżeli czujesz, że nie masz ręki do roślin, przemyśl zakup lasu w słoiku. Nie wymaga on dużych nakładów pracy i regularnej pielęgnacji – podlewamy go tylko wtedy, gdy ziemia jest już mocno wysuszona, a na ściankach nie widać oznak parowania we wnętrzu.
Geometryczne wzory i kontrast
Motywy geometryczne sprawdzą się szczególnie w nowoczesnych wnętrzach. W jaki sposób wprowadzić je najłatwiej? Zacznij od dodatków – dywanu, uchwytów do szafek czy akcesoriów takich jak lampki nocne. Nieco odważniejszym osobom proponujemy płytki podłogowe, tapety czy ozdobne tkaniny na ściany. Motywy geometryczne potrafią ożywić stonowane wnętrza i dobrze komponują się z naturalnymi akcentami wystroju. Wybierając wzory, postaw na wyraziste kontrasty i zestawienia kolorów, np. delikatnych i pastelowych barw z mocnymi, nasyconymi tonami, albo klasyczne połączenie bieli i czerni.
#GrandMillennial
Nurt, który na Zachodzie zdobywa ogromną popularność, u nas powoli wchodzi „na salony”. To głos sprzeciwu dzisiejszych Millennialsów wobec szeroko promowanej mody na nowoczesne wnętrza. O czym mowa? O połączeniu klasyki i tradycjonalizmu (często określanego mianem „babcinego szyku”) ze współczesną estetyką. Miłośnicy tego stylu stawiają na kwieciste tapety w pastelowych barwach, miękkie obicia foteli i kanap, haftowaną pościel oraz wiklinowe kosze, które ostatnio są modną alternatywą dla klasycznych doniczek na kwiaty. A skoro mowa o powracaniu do wnętrz naszych dziadków – meble z okresu PRL-u jeszcze jakiś czas temu budziły odrazę i obiekt żartów wśród młodych. Dziś powoli stają się rozchwytywanym elementem wyposażenia mieszkania.
Spodobał ci się pomysł na taką aranżację wnętrza, ale nie wiesz, gdzie znaleźć jedyne w swoim rodzaju perełki? Przejdź się na najbliższy pchli targ! Z pewnością znajdziesz tam akcesoria, które nadadzą twojemu mieszkaniu #grandmillennialsowego charakteru. To również świetna okazja, aby dać przedmiotom drugie życie i tym samym wpisać się w nurt zero waste, który też zyskuje na popularności.
Klasycyzm
Na początek najważniejsze – klasyka to nie to samo co klasycyzm. Klasycyzm to antyczne inspiracje, które lubią powracać do naszych wnętrz. Projektanci oferują więc niezliczone wariacje, tworząc chociażby wazony na kwiaty w formie rzeźb. Styl klasycystyczny wyjątkowo dobrze sprawdza się w wysokich mieszkaniach i kamienicach, gdzie łatwo go wprowadzić poprzez sztukaterie, gzymsy, rozety czy listwy ścienne i sufitowe. W tym roku szczególnie popularne stały się tapiserie, czyli dekoracyjne tkaniny na ścianach, przedstawiające scenerie rodem z antyku. Jest to świetny, a jednocześnie niezobowiązujący sposób na ożywienie monochromatycznych i pustych pokoi.
Łóżko w stylu skandynawskim
Kolejny trend to łóżka z baldachimami, ale w nieco innym wydaniu niż te, które znamy z dawnych pałaców. Chodzi o model w stylu skandynawskim, który łączy praktyczność z minimalizmem. Jego konstrukcja wykonana jest z naturalnych i przyjemnych w dotyku materiałów, pozbawionych zdobień. Stelaż w zamyśle ma być smukły i prosty, a sam baldachim to element nieobowiązkowy – najczęściej można go spotkać w formie zarzuconej na szczyt zwiewnej, półprzezroczystej firanki. Łóżko z baldachimem w stylu skandynawskim nie powinno rzucać się w oczy mimo większej konstrukcji. Zadbaj więc o to, aby kolorystyka mebla komponowała się z tonacją ścian i podłóg. W ten sposób stworzysz odpowiednie tło dla wyrazistych dodatków.