• Design
  • 12.03.2021
  • 2011 wyświetleń

Wiosenne porządki, czyli jak odświeżyć wnętrze po zimie

Wiosną budzimy się z zimowego letargu i zyskujemy nową energię. Jest to zatem doskonały czas na przearanżowanie mieszkania – zmianę dekoracji, wprowadzenie żywszych kolorów oraz naturalnych zapachów. Dobrze, aby wnętrze, w którym żyjemy na co dzień, współgrało z nami i naszym nowym trybem życia. Sprawdź, jak tchnąć w nie ducha.

 

Posprzątaj

Wiosenne porządki zacznij od zmiany dekoracji: schowaj do szafy świąteczne ozdoby, ciepłe koce, puchate dywany i  kolorowe lampki. Zamień ciężkie, ciemne zasłony na jasne, delikatne tkaniny. Dzięki temu zyskasz więcej naturalnego światła, które pozytywnie wpłynie na nastrój domowników. Rozważ również przemeblowanie pomieszczeń, w szczególności salonu i sypialni, by stworzyć funkcjonalny układ i osiągnąć efekt świeżości. Podczas tych zmian przejrzyj swoje rzeczy i wyrzuć te, które są ci już niepotrzebne. Pamiętaj - im mniej zbędnych przedmiotów, tym pomieszczenie stanie się bardziej przestronne i i łatwiej będzie utrzymać je w czystości.

 

Postaw na kolory i dodatki

Pozwól sobie na odrobinę szaleństwa w aranżacji! Wiosna kojarzy się z zielenią (naturą i harmonią), żółcią (słońcem i radością), różem (słodyczą i subtelnością) oraz fioletem (zmysłowością i tajemnicą). Wykorzystaj zatem te barwy w swoim wnętrzu – mogą to być ściany, meble czy dekoracje typu obrus, poduszki bądź ozdobne pudełka na przedmioty. Pomyśl nad kolorowymi plakatami czy obrazami z popularnym motywem roślinnym. Zamiast kupować wszystkie ozdoby do domu, spróbuj niektóre wykonać samodzielnie. Zaangażuj do pomocy całą rodzinę – niech to będzie okazja do rozmów, zabawy i relaksu. Wspólnymi siłami możecie przygotować wycinanki z papieru, które wystarczy przykleić do szyby np. motyle, pszczoły, ptaki i biedronki. Idealnym dopełnieniem tak stworzonej aranżacji będzie stroik z miejscem na świeczkę, doniczkę bądź wazon z kwiatami.

wiklina i rośliny_blog.jpg

Dobrym pomysłem jest również wymiana niektórych mebli lub wprowadzenie modnych dodatków. W szczególności warto zaopatrzyć się w wiklinowe kosze, makramy i subtelne plecionki np. kolorowe koszyki w kształcie wazonu, podkładki pod talerz czy okrągłe poduszki z juty. Jeśli chcesz zaprosić wiosnę do swojego mieszkania, koniecznie sięgnij również po świeże kwiaty. Ożywią one wnętrze, dostarczą wrażeń estetycznych, zwiększą wilgotność powietrza oraz korzystnie wpłyną na samopoczucie domowników. Wykorzystaj bukiet tulipanów, fiołków czy konwalii, kwiaty doniczkowe typu monstera, storczyki bądź pelargonie, a także kwietniki. Stworzone kompozycje możesz postawić na stole, oknie lub powiesić na ścianie czy suficie. Dla bardziej odważnych proponujemy żywe, roślinne parawany lub mini szklarnie. Dzięki nim estetycznie wyeksponujesz rośliny oraz stworzysz niepowtarzalny domowy ogród.

 

Geometryczne i roślinne wzory

Kolejnym sposobem na ożywienie wnętrza na wiosnę jest wykorzystanie różnorodnych wzorów, zarówno na ścianach, jak i dekoracjach – poduszkach, zasłonach czy narzutach. Geometrię możesz wkomponować w każde pomieszczenie – mogą to być lampy, żyrandole czy ozdobne doniczki. Nadadzą szyku twoim pomieszczeniom oraz optycznie je powiększą. Motywy roślinne zaś najlepiej zastosować w postaci tapety, pościeli bądź firanki. Pamiętaj jednak, by zachować umiar i zbilansować wystrój – połącz elementy nietuzinkowe z delikatnymi.

geometria_blog.jpg

 

Zaaranżuj balkon

Odświeżając wnętrze po zimie, nie zapomnij o balkonie. Nawet na niewielkiej przestrzeni i przy ograniczonym budżecie możesz stworzyć prawdziwą strefę relaksu. Wystarczy odrobina dobrych chęci oraz zakup odpowiednich dekoracji. Od czego zacząć? Najpierw zaplanuj przestrzeń i rozsądnie zagospodaruj wszelkie narożniki. Następnie wybierz funkcjonalne, przystosowane do różnych warunków pogodowych krzesła, stół, leżaki czy kanapę. Zadbaj również o odpowiednie zadaszenie typu elektryczna markiza bądź duży parasol. Postaw na prostotę i nowoczesność.

balkon_blog.jpg

Aby przestrzeń była bardziej przytulna, ozdób ją kwiatami. Sięgnij po rośliny, które dostarczą nie tylko wrażeń estetycznych, ale będą również pełnić funkcje ochronne. Na balkonie najlepiej sprawdzą się bazylia, kocimiętka fassena, lawenda wąskolistna i mięta pieprzowa, a także bratki, pierwiosnki i pelargonie. Dobrym pomysłem jest również inwestycja w rośliny wieloletnie, które przetrwają kilka następnych sezonów, m.in. cebulkowe (tulipany, hiacynty, krokusy), krzewy i niskie drzewa, w tym owocowe (hortensja, trzmielina) oraz zioła (rozmaryn, tymianek, szczypiorek). Wśród dekoracji nie może także zabraknąć hamaka, lampek, kolorowych poduszek oraz ciepłego koca na chłodniejsze wieczory.