• Smart living
  • 22.04.2024
  • 1430 wyświetleń

Wiosenny remont mieszkania w duchu eko. Jak zadbać o wnętrze i nie zanieczyścić planety?

Wiosna to idealny czas na przeprowadzenie remontu mieszkania. Niezależnie od tego, czy planujesz drobne zmiany, czy gruntowne prace zmieniające wnętrze, postaw na rozwiązania ekologiczne. W ten sposób zadbasz jednocześnie o wygląd własnego lokum i dobro planety. Jak przeprowadzić remont w duchu eko? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

 

Plan remontu to podstawa

Budząca się do życia przyroda inspiruje do przeprowadzania zmian we własnych czterech kątach. Wiosennym remontom sprzyja coraz dłuższy dzień i naturalne światło, przy którym można dłużej pracować bez wspierania się sztucznym oświetleniem. Znaczenie ma także dodatnia temperatura. Wiosną nie musisz dogrzewać mieszkania, aby osuszyć go w trakcie remontu. Obie wymienione wyżej kwestie obniżają znacząco rachunki za ogrzewanie i prąd, a co najważniejsze – zmniejszają wykorzystywanie surowców, wpływających na środowisko.

Wiosenny_remont_ekologiczny (1).jpg

W planowaniu prac remontowych ważny jest także harmonogram działania, opisujący poszczególne kroki, które chcemy wykonać, aby odświeżyć mieszkanie. Jeśli zdecydujesz się na zatrudnienie fachowca, przedyskutuj z nim plan i dopracuj szczegóły. Taka lista prac do wykonania pozwala skrócić czas remontu oraz obniżyć koszty ponoszone za robociznę. Już na tym etapie zaproponuj specjaliście własne rozwiązania ekologiczne na przeprowadzenie prac remontowych. Harmonogram działania jest ważny także wtedy, gdy decydujesz się na odświeżanie mieszkania samodzielnie. Określony z góry plan pozwoli ci trzymać się założonego budżetu oraz terminu wykonania prac remontowych.

 

Świadomy wybór

Sporządzona lista remontowych obowiązków to tylko początek. Zanim zabierzesz się do pracy, rozejrzyj się za produktami, które pozwolą na przeprowadzenie remontu mieszkania w duchu eko. Podstawą jest świadomy wybór materiałów naturalnych i trwałych. Postaw  więc na farby z naturalnymi barwnikami, płytki ceramiczne wykonane ze składników z recyklingu, drewniane deski pochodzące z rozbiórek, a do ich zabezpieczenia wykorzystaj olej lniany. Sposobów na pozyskanie i zastosowanie ekologicznych materiałów jest naprawdę wiele.

Wizytę w sklepie budowlanym poprzedź dokładnym zaznajomieniem się z certyfikatami gwarantującymi, że producent dążył w procesie produkcji do minimalizacji zanieczyszczeń środowiska naturalnego i nie dodawał do niego metali ciężkich lub innych składników silnie szkodliwych dla ludzkiego zdrowia. Upewnij się także, że odpady po produkcie można zutylizować. Rodzaj certyfikatu zależy od produktu. W przypadku materiałów budowlanych  etykiety środowiskowe przyznawane są wtedy, gdy producenci spełniają rygorystyczne wymagania, w tym ograniczają zużycie energii, spełniają wymagania chemiczne składu I stosują w całym procesie materiały pochodzące z recyklingu lub materiałów odnawialnych.

Wiosenny_remont_ekologiczny (2).jpg

Bezpiecznym sposobem na wybór ekologicznych produktów do remontu jest korzystanie z usług lokalnych producentów oraz wykonawców. Poszukaj stolarza, który skupuje drewno ze szkółek hodujących drzewa w zrównoważony sposób, twórcę ręcznie robionych z żelaza lamp, tapicerów wykorzystujących ekologiczną i przyjazną środowisku skórę czy specjalistę od ceramiki z własną lokalną linią produkcyjną. Małe firmy dodatkowo mają niskie odpady z produkcji, ponieważ oszczędnie dysponują materiałami.

 

Odświeżanie, zamiast wyrzucania

W niektórych przypadkach remont wiąże się z chęcią wymiany mebli lub innych przedmiotów wyposażenia. Zanim zdecydujesz się na zmianę, upewnij się, czy nie warto tych rzeczy odświeżyć. Być może wciąż nadają się do użytku, ale nadgryzł je ząb czasu i nie wyglądają już tak atrakcyjnie, jak na początku.

Renowacja to doskonały sposób na przeprowadzenie remontu w duchu eko. W taki sposób można dać drugie życie wielu przedmiotom i elementom wykończenia mieszkania. Jednym z przykładów jest parkiet. Drewniana podłoga należy do jednych z najbardziej wytrzymałych, ale przez to, że jest wykonana z naturalnego materiału, może nabrać z czasem niechcianych wad w wyglądzie w postaci zarysowań na powierzchni desek lub odbarwień. Parkiet można wycyklinować lub odświeżyć miejscowo za pomocą szlifierki. Wygładzoną powierzchnię pomaluj na końcu naturalnym woskiem lub eko lakierem. Po takim procesie podłoga będzie wyglądać jak nowa. Podobną renowację możesz przeprowadzić na drewnianych meblach. Jeśli chcesz zmienić ich kolor, wystarczy zetrzeć szlifierką starą warstwę farby, wyrównać powierzchnię drewna, a następnie pomalować całość na nowy odcień i utrwalić lakierem lub bejcą.

Wiosenny_remont_ekologiczny (3).jpg

Zbędne przedmioty nie muszą trafiać na śmietnik. Możesz je oddać w dobre ręce lub odsprzedać na ogólnokrajowych lub lokalnych platformach sprzedażowych. System działa także w drugą stronę. W razie potrzeby zakupu mebla przejrzyj w pierwszej kolejności strony oferujące przedmioty z drugiej ręki, przejdź się do miejscowych sklepów z używanymi rzeczami lub zajrzyj na pchli targ. W tych miejscach nietrudno znaleźć prawdziwe designerskie perełki za niewielkie pieniądze.

 

Dobrej jakości produkty są eko

Renowacja mebli to niejedyny sposób na wypełnienie mieszkania przedmiotami w duchu eko. Stojąc przed wyborem wyposażenia lokum, wybieraj produkty, które są wysokiej jakości. Takie materiały budowlane i meble przetrwają długie lata, będą odporne na różne warunki panujące w mieszkaniu (np. zmieniającą się temperaturę czy poziom wilgoci) i nie trzeba będzie ich wymieniać na nowe modele, a tym samym zagracać wysypisk śmieci kolejnymi niepotrzebnymi już rzeczami.

Wiosenny_remont_ekologiczny (4).jpg

Produkty dobrej jakości często wyróżniają się wysoką ceną. Zastanów się więc, czy nie lepiej jest kupić jedną, pojemną i doskonale wykonaną szafę z drewna pozyskanego w zrównoważony sposób, niż zastawiania przestrzeni kilkoma tańszymi meblami, które po pewnym czasie nie będą nadawać się już do użytku. Dobrej jakości przedmioty to również te, które pochodzą z upcyklingu. Zamiast typowego wezgłowia łóżka, możesz zamocować stare drewniane drzwi, a kanapa, która nie wygląda już dobrze w pomieszczeniu, posłuży za wygodny mebel ogrodowy. Takie przedmioty są idealne dla osób, które lubią podchodzić do aranżacji mieszkania w sposób kreatywny.

 

Przeprowadzenie wiosennego remontu w duchu eko nie jest wbrew pozorom trudne. Wymaga odpowiedniego przygotowania i przestudiowania składów produktów oraz możliwości aranżacyjnych, ale przy dobrze zaplanowanym harmonogramie z pewnością się uda. Stawiaj na odnawianie i renowację tego, co masz już we własnych czterech kątach. Minimalizowanie odpadów to kluczowy element składający się na dbanie o dobro naszej planety.