• Wybór mieszkania
  • Smart living
  • 30.09.2019
  • 2020 wyświetleń

Zakup mieszkania – to warto wiedzieć

Nadszedł ten moment – zdecydowałeś się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze i odbiorze? Zasięgnij naszych porad, a unikniesz zbędnego stresu.

 

Dlaczego rynek pierwotny?

Zacznijmy od zalet mieszkań z rynku pierwotnego. Czemu wciąż cieszą się taką popularnością? Nowy lokal to przede wszystkim większa możliwość jego aranżacji. Już od samego początku decydujemy jak zostanie urządzony – od podszewki wszystko jest „po naszemu”. Takie rozwiązanie może mieć znaczenie w szczególności dla osób młodych, które chciałyby stworzyć swoją własną przestrzeń, dopasowaną w pełni do ich potrzeb i stylu. Nowe budynki to także niższe koszty utrzymania nieruchomości oraz lepsza infrastruktura. Do dyspozycji mieszkańców są windy, komórki lokatorskie, garaże podziemne czy nowoczesne rozwiązania technologiczne, których próżno szukać na starszych osiedlach. Kupno lokalu od dewelopera to także bardzo przyszłościowa inwestycja. W przypadku zmiany mieszkania jesteśmy w stanie sprzedać nasze obecne w wyższej cenie niż gdyby pochodziło z rynku wtórnego.

 

Sprawdź swoje możliwości finansowe

Podstawową kwestią rzutującą na wybór mieszkania jest niewątpliwie budżet. Już na samym początku oszacuj swoje możliwości finansowe. Jeśli zdecydujesz się na kredyt, sprawdź swoją zdolność zanim na dobre rozpoczniesz poszukiwania wymarzonego „M”. Pamiętaj, że wraz z odbiorem kluczy nie skończą się twoje wydatki. Wykończenie lokalu może pochłonąć sporą sumę pieniędzy.

 

Lokalizacja jest na wagę złota…

Lokalizacja to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów decydujących o wyborze mieszkania. Wpływa nie tylko na cenę lokalu, ale także na organizację naszego codziennego życia, w tym dojazdów do pracy czy szkoły. Dobre połączenie komunikacyjne z centrum oraz innymi dzielnicami jest nie do przecenienia. Istotna jest także okolica, w której będziemy mieszkać, w tym bliskość lokali usługowych, placówek oświatowych czy terenów zielonych. Warto przy tym zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego, z którego dowiemy się, czy wokół naszego osiedla powstaną jakieś nowe inwestycje oraz jak będzie wyglądać infrastruktura drogowa.

 

… jednak to nie wszystko

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę przy wyborze mieszkania? Po pierwsze odpowiedz sobie na pytanie, jaki metraż cię interesuje. Jeśli jesteś zadeklarowanym singlem, z pewnością dobrym pomysłem będzie kawalerka, natomiast jeśli planujesz powiększenie rodziny – najlepiej sprawdzi się mieszkanie 3- lub 4- pokojowe. W końcu mieszkanie to inwestycja na lata, dlatego warto zadbać o swój komfort.

Kolejny istotny element to orientacja mieszkania względem stron świata. Okna od południa i zachodu zapewnią ci odpowiednie oświetlenie światłem dziennym, które nie tylko korzystnie wpływa na nasze samopoczucie, ale także pozwala na oszczędność energii. Dodatkowo w chłodniejsze dni ociepli wnętrze. Najlepiej, gdy w tę stronę zwrócony jest salon, w którym spędzamy najwięcej czasu. Jeśli masz problem z wczesnym wstawaniem, zaaranżuj sypialnię od strony wschodniej. Pozostałe pomieszczenia, takie jak łazienka czy hol, mogą być umieszczone od północy, gdyż nie muszą być mocno nasłonecznione.

Pamiętaj też o dodatkowej powierzchni jak balkon czy miejsce postojowe w garażu podziemnym. To drugie będzie idealnym rozwiązaniem szczególnie w bloku, wokół którego nie ma żadnego ogólnodostępnego parkingu.

 

Poznaj bliżej dewelopera

Ustaliłeś priorytety i zainteresowała cię konkretna inwestycja? Czas na spotkanie w biurze sprzedaży. To najlepszy moment, aby zasięgnąć wszystkich najważniejszych informacji o deweloperze. Pomoże ci w tym prospekt informacyjny opisujący doświadczenie dewelopera, określający status prawny działki, przedstawiający plan zagospodarowania przestrzennego oraz przyszłych inwestycji, a także harmonogram projektu.

 

Umowa rezerwacyjna i deweloperska

Pierwszy krok do zakupu mieszkania to podpisanie umowy rezerwacyjnej, która zabezpieczy cię w momencie odmowy udzielenia ci kredytu, dając prawo do odstąpienia od umowy. Jeśli udało ci się pozyskać finansowanie, możesz podpisać umowę deweloperską. Przeczytaj ją bardzo dokładnie, aby uniknąć nieporozumień. Najistotniejsze kwestie związane są z terminami i kwotami wpłat. Dobrze spisana umowa powinna zawierać jak najwięcej szczegółów. Jeśli ich natłok cię przerazi lub jakiś zapis jest dla ciebie niejasny, zasięgnij opinii prawnika. Sprawdzi on poprawność wszystkich dokumentów, zweryfikuje status prawny działki, na której powstanie budynek, i dróg dojazdowych do niego oraz sytuację finansową dewelopera. Po spotkaniu z prawnikiem i rozwianiu przez niego wszystkich wątpliwości udaj się do kancelarii notarialnej, w której podpiszesz umowę deweloperską. Pamiętaj, że za czynności notariusza musisz opłacić taksę (koszt podzielony jest między kupującego a dewelopera).

 

Odbiór kontrolowany

Nadszedł moment odbioru wymarzonego mieszkania. Silne emocje temu towarzyszące, w tym duża ekscytacja, mogą znacznie utrudnić nam obiektywną ocenę stanu technicznego naszego „M”. W tym dniu weź ze sobą plan lokalu oraz podstawowe narzędzia, takie jak taśma miernicza, kątownik czy poziomica. Odpowiednio wcześnie wypisz również najważniejsze rzeczy, które powinieneś skontrolować: metraż, układ pomieszczeń, szczelność okien i drzwi, nachylenie podłóg i ścian, suchość ścian, stan instalacji elektrycznej, wodnej, grzewczej oraz gazowej, a także sprawność wentylacji. Wszystkie elementy, które wchodzą w skład twojego mieszkania powinny zgadzać się z zapisami w umowie. Jeśli tego nie dopilnujesz, a usterki wykryjesz już po złożeniu podpisu, wówczas deweloper nie będzie miał obowiązku ich naprawiać. Aby mieć pewność, że wszystko zostało należycie sprawdzone, poproś o pomoc fachowca, który będzie umiał wykryć nawet najmniejsze wady.

Ważną kwestią, która jest niezbędna podczas sprawdzania stanu technicznego lokalu, jest też godzina kontroli. W świetle dziennym będziesz mógł zobaczyć dużo więcej niż wieczorem, przy sztucznym oświetleniu. Pamiętaj o tym podczas umawiania spotkania z deweloperem.

Wszystkie ewentualne usterki, wykryte podczas odbioru, zostają spisane w protokole zdawczo-odbiorczym. Deweloper ma 14 dni, by poinformować cię o zaakceptowaniu bądź odrzuceniu twoich zastrzeżeń. Uznane wady powinny zostać usunięte w ciągu 30 dni od momentu podpisania dokumentu.

 

Podpisz finalną umowę i ciesz się swoim mieszkaniem

Ostatni etap całego procesu zakupu mieszkania zwieńcza umowa przenosząca własność. Jej podpisanie powinno odbywać się w obecności notariusza. Jeśli zaciągnąłeś kredyt, złóż wniosek o założenie księgi wieczystej oraz wpisanie hipoteki na rzecz banku. Pamiętaj też o dodatkowym zabezpieczeniu swojego lokalu od pożaru czy wydarzeń losowych.

Kupno mieszkania to niezwykle trudna decyzja, a cały proces jest często skomplikowany i wymaga od nas dużej uwagi. By na sam koniec cieszyć się ze swoich czterech kątów, zapamiętaj nasze porady. Nie zostaje nam nic innego jak tylko życzyć ci powodzenia!