• Smart living
  • 04.09.2022
  • 3121 wyświetleń

Życie w zrównoważonym mieście: Jak magazynować deszczówkę w bloku?

Statystyki wskazują, że przeciętny Polak zużywa do 100 litrów wody dziennie[1]. Jest jednak sposób na zaoszczędzenie pieniędzy wydawanych na rachunki za wodę, a przy okazji zadbanie o środowisko. Mowa tu o zbieraniu i wykorzystywaniu deszczówki. Sprawdź, jak ją magazynować, mieszkając w bloku.

  

Woda deszczowa ma wiele zastosowań. Przede wszystkim nadaje się świetnie do podlewania roślin, ponieważ lepiej je nawadnia niż ta z kranu. Sprawdzi się również do mycia rowerów i samochodów, spłukiwania toalety, a nawet prania w pralce czy zmywania naczyń. Należy jednak pamiętać, że deszczówka ma lekko kwaśny odczyn i nie jest zdatna do picia.

Zmiany klimatyczne wiążą się z coraz częstszymi anomaliami pogodowymi, w tym powodziami oraz suszami. Każde z tych zjawisk przyczynia się do ograniczania dostępności wody na Ziemi. Gromadzenie deszczówki jest więc rozsądnym i ekonomicznym rozwiązaniem. Ponadto nie wymaga drogiego, profesjonalnego sprzętu. Nie jest też metodą trudną ani pracochłonną.

    

Zbieranie deszczówki w bloku. Wyzwanie, które się opłaca

Gromadzenie wody deszczowej w bloku nie jest tak proste, jak w przypadku domów jednorodzinnych. Problemem jest np. brak możliwości ingerencji w rynnę, przez którą odprowadzana jest woda z dachu. Dlatego system zbierania deszczówki powinien opierać się w tym przypadku na wykorzystaniu jak największej powierzchni wystawionej na deszcz. Jednym z popularnych sposobów jest rozwieszanie nad balkonem wodoodpornej płachty, z której woda będzie spływać do naczynia. Minusem tego rozwiązania jest jego estetyka oraz możliwość zasłonienia mieszkańcom lokalu naturalnego światła.

Innym sposobem na zbieranie deszczówki jest zamontowanie rynny na balkonie. Pozwoli ona na zbieranie wody bez podłączania się do głównego systemu w bloku. Warto być także przygotowanym na ewentualne opady. Zanim spadnie deszcz, wystaw kilka dużych pojemników, w których zgromadzisz jak największą ilość wody. Zebraną deszczówkę przelej do specjalnego pojemnika z przykrywką. Co ciekawe, pomocne w tym wyzwaniu okazują się rośliny. Na bogato ozdobionym zielonymi pędami balkonie z pewnością uda się nazbierać więcej deszczówki. Wystarczy odpowiednio ustawić donice i wyposażyć je w keramzyty gromadzące wodę. Metoda ta kosztuje niewiele, a dodatkowo dzięki niej rośliny są regularnie i odpowiednio nawadnianie.

Niebywałym ułatwieniem dla mieszkańców jest zainstalowanie systemu zbierania deszczówki w bloku. To doskonałe rozwiązanie nie tylko dla właścicieli mieszkań, ale także samej administracji. Dlatego coraz więcej wspólnot mieszkaniowych decyduje się na takie ulepszenia. Pomagają one sporo zaoszczędzić, ponieważ zgromadzoną wodę można wykorzystać do podlewania okolicznej zieleni, mycia chodników, podjazdów czy garaży.

   

Zbieranie deszczówki - jaki pojemnik wybrać?

Zanim podejmiesz decyzję o wyborze odpowiedniego pojemnika, zastanów się, do czego będziesz wykorzystywać deszczówkę. Jeśli ma ona posłużyć wyłącznie do podlewania roślin, wybierz niewielką pojemność. Do gromadzenia zasobów na dłuższy czas przyda się większy pojemnik, lub system kilku połączonych ze sobą naczyń. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów zbiorników. Łatwo więc dostosować ich styl i wygląd do balkonu lub tarasu w bloku.

Pojemnik na deszczówkę możesz też wykonać samodzielnie. Wtedy będziesz mieć pewność, że jest dokładnie dopasowany do twoich wymagań. Potrzeba do tego dowolnego pojemnika z pokrywką, zbiornika, rury do połączenia z rynną, filtru i kranika, który ułatwi nalewanie deszczówki do konewki lub miski. Po zebraniu odpowiednich przedmiotów zacznij od wykonania otworu wlotowego dla wody. Powinien być wymierzony bardzo precyzyjnie. Do zbiornika nie mogą się przedostać żadne zanieczyszczenia. Następnie przygotuj otwór w rynnie i dopasuj do niego koniec rury, która ma połączyć ją ze zbiornikiem. Załóż także filtr. Im czystsza będzie woda deszczowa, tym lepiej. Wykonaj dodatkowy otwór u góry pojemnika, który pozwoli wypłynąć nadmiarowi wody podczas intensywnych odpadów. W przeciwnym wypadku żywioł może uszkodzić zbiornik lub rynnę. Na samym końcu zamontuj kran, najlepiej kilka centymetrów od dna zbiornika. Wtedy korzystanie z niego będzie bardziej komfortowe.

Gromadzenie deszczówki w bloku jest możliwe. Choć wymaga dostosowania istniejącej infrastruktury, bardzo się opłaca. Niezależnie od tego, czy chcesz podlewać rośliny wodą deszczową, myć nią pojazdy czy używać podczas codziennych domowych obowiązków, jej wykorzystanie zdecydowanie zmniejszy rachunki i wpłynie pozytywnie na środowisko. To doskonały sposób na zbieranie cennego zasobu, którego na naszej planecie jest coraz mniej.

[1] Źródło: GUS