• Smart living
  • 01.08.2022
  • 1411 wyświetleń

Ciepło systemowe w mieszkaniu. Zrównoważony sposób na korzystanie z mediów

Ciepło systemowe to jeden z najbardziej przyjaznych dla środowiska i konkurencyjnych cenowo sposobów ogrzewania mieszkania. Pozwala na racjonalne gospodarowanie cenną energią, jest bezobsługowe i niezawodne. Z rozwiązania korzysta obecnie ponad 15 milionów Polaków. Przestawienie się na ciepło systemowe nie jest jedynym krokiem w stronę ochrony środowiska. Warto także pamiętać o podstawowych zasadach korzystania z energii do ogrzewania naszych wnętrz.

 

W trosce o planetę

Część naszych codziennych przyzwyczajeń wpływa negatywnie na klimat. Zmiana dotychczasowych nawyków może znacznie przyczynić się do tego, jak będzie wyglądać przyszłość planety. Pierwsze kroki ku poprawie globalnej sytuacji można podjąć już w domu. Wystarczy np. zamiast długich kąpieli wybierać szybkie prysznice. Zużyjesz wówczas około 70 litrów wody mniej oraz zaoszczędzisz Ziemi 1,4 kilograma dwutlenku węgla. Wyłączając urządzenia elektroniczne i rezygnując z pozostawiania ich w stanie czuwania, można ograniczyć zużycie energii do pięciu kilowatów na godzinę dziennie.

Najwięcej jednak oszczędza się przykręcając ogrzewanie. Eksperci z Politechniki Warszawskiej wskazują, że zmniejszenie temperatury o jeden stopień we wszystkich mieszkaniach w Polsce znacznie obniżyłoby emisję dwutlenku węgla do jednego miliona ton rocznie, czyli aż o 5 proc. Nadwyżkę, którą co roku produkujemy, musiałoby pochłonąć 15 milionów drzew, czyli prawie dwa razy tyle, ile rośnie w samej Warszawie. Istnieje sposób, aby cieszyć się przyjemnym ciepłem w mieszkaniu podczas zimniejszych miesięcy oraz przyczyniać się do poprawy wpływu człowieka na środowisko. Rozwiązaniem jest zastosowanie mediów systemowych.

 

Ciepło systemowe – skuteczniejsze, prostsze i bardziej ekologiczne ogrzewanie mieszkania 

Ciepło systemowe łączy w sobie przygotowywanie ciepłej wody w kranach, wentylacji i technologii grzewczej. Z tego nowoczesnego, opłacalnego dla użytkowników oraz przyjaznego dla środowiska systemu korzysta coraz więcej Polaków. Decyduje się na niego bowiem większość deweloperów, spółdzielni mieszkaniowych oraz właścicieli innych budynków wielorodzinnych i usługowych. YIT również zaangażowało się w tego typu projekt.  W 2020 roku firma wybudowała 864 metry rurociągu ciepłowniczego na warszawskiej Białołęce (później został rozbudowany). Dzięki temu do miejskiej sieci zostało podłączone osiedle Aroma Park, a z ciepła systemowego skorzystali również mieszkańcy i pracownicy innych obiektów na terenie Henrykowa.

ciepło_Ciepło systemowe_blog.jpg

Rozwiązanie to pozwala utrzymać m.in. odpowiednie ciepło w mieszkaniu poza sezonem letnim. Zimą większość ludzi rozkręca maksymalnie kaloryfery, przegrzewając mieszkania i utrzymując średnią temperaturę na poziomie powyżej 22 stopni Celsjusza. Maksymalna temperatura powinna oscylować pomiędzy 20 a 21 stopniami. Im wyższy jest ten wskaźnik, tym bardziej odbija się na naszym zdrowiu. Obniża bowiem poziom wilgotności powietrza, a tym samym przyczynia się do rozwijania się w organizmie stanów zapalnych i chorób dróg oddechowych.

Ciepło systemowe wytwarzane jest na danym terenie przez jedno lub kilka źródeł ciepła. Najczęściej dzieje się to w kotłach lub, w przypadku elektrociepłowni, przez schładzanie pary wodnej zza turbiny parowej. Następnie pod postacią podgrzanej wody trafia do magistrali ciepłowniczych, wykonanych współcześnie z rur preizolowanych, pozwalających ograniczyć straty ciepła na drodze ze źródła do użytkownika energii. Przez wymiennik w węźle cieplnym gorąca woda z sieci dostarcza ciepło do tej, krążącej już w grzejnikach.

Korzystanie z ciepła systemowego jest niezwykle wygodne. Jedynym zmartwieniem użytkowników są terminowe opłaty, które naliczane są precyzyjnie za pomocą ciepłomierza. Nawet w dobie wzrostu cen, przez modernizację źródeł ciepła oraz systemów czy rodzajów paliw, wciąż ten rodzaj ogrzewania jest bardzo konkurencyjny w stosunku do innych. Za jego ekologicznością przemawia natomiast fakt, że unijne wymogi dotyczące ograniczania emisji dwutlenku węgla oraz zanieczyszczeń powietrza wymuszają u producentów ciepła systemowego stosowanie zaawansowanych systemów obniżających ową emisję.

Jeszcze do niedawna większość ciepła sieciowego wytwarzana była w efekcie spalania węgla ze względu na jego niższą cenę. To zjawisko jednak powoli się zmienia przez uruchamianie nowych źródeł gazowych i nowych wymogów w zakresie ochrony środowiska.

 

Jak skutecznie oszczędzić ciepło w mieszkaniu?

ciepło_Oszczędzanie_blog.jpg

Ciepło systemowe jest kluczowe w racjonalnym gospodarowaniu ciepłem i zmniejszaniu emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Jeśli zaczniemy zużywać mniej zasobów naturalnych, efekty będą zauważalne zarówno w niższych rachunkach, jak i w czystszym powietrzu. Oszczędzanie ciepła emitowanego w mieszkaniu to jeden z kroków do poprawy pogarszającej się sytuacji związanej z globalnym ociepleniem. Na szczęście każdego dnia można przyczyniać się do tego, aby wpływać na klimat prostymi czynnościami.

Myśląc o efektywnym ogrzewaniu mieszkania, pamiętaj przede wszystkim o odpowiednim umeblowaniu własnych czterech kątów. Nie zastawiaj grzejników meblami – sofą, fotelem czy długimi i ciężkimi zasłonami. W taki sposób ograniczysz rozprzestrzenianie się ciepła po pomieszczeniach. Kaloryfer będzie grzać przede wszystkim meble, którymi jest zastawiony. Każdy przedmiot ustaw przynajmniej jeden metr od grzejnika. Jeśli masz na to środki, zainwestuj w lepsze jakościowo kaloryfery. Warto zapytać specjalistę, jakie grzejniki wziąć pod uwagę. Pomoże je też zamontować w odpowiednim miejscu oraz pomalować specjalną farbą emulsyjną zatrzymującą promieniowanie ciepła.

Dobrym rozwiązaniem jest również uszczelnienie okien. To właśnie przez ten element wyposażenia mieszkania traci się najwięcej ciepła. Szczelne okna przyczynią się do obniżenia straty uchodzącego ciepła nawet do 50 proc. Pamiętaj także o częstym wietrzeniu pomieszczeń. Najlepiej robić to krótko i intensywnie, otwierając szeroko okna. Wymiana powietrza na świeże wpłynie pozytywnie na wszystkich domowników. W słoneczne, lecz chłodne dni nie zasłaniaj okien. Słońce dogrzeje wówczas pomieszczenia i nie będziesz musiał podkręcać temperatury. Nocą z kolei zaciągnij zasłony, aby zapobiec wychłodzeniu mieszkania.