• Smart living
  • 24.10.2022
  • 1115 wyświetleń

Jak skutecznie oszczędzić na ogrzewaniu?

Rachunki za intensywną pracę grzejników w okresie jesienno-zimowym mogą poważnie obciążyć rodzinny budżet. Dlatego warto wcześniej pomyśleć o sposobach na oszczędne gospodarowanie zasobami energii cieplej. Są takie, które wymagają odpowiedniego przygotowania, czasu i pieniędzy. Inne to tylko drobiazgi, które mogą okazać się bardzo opłacalne. Jak skutecznie oszczędzać ciepło?

 

Zadbaj o optymalne warunki

Zanim zabierzesz się za wdrażanie sposobów na oszczędzanie energii cieplnej, sprawdź, czy w mieszkaniu nie panuje przypadkiem zbyt wysoka temperatura. Według ogólnych zaleceń powinna ona wynosić pomiędzy 18 a 22 st. C. Również podczas zimniejszych miesięcy taki poziom ciepła jest dla nas najzdrowszy. Jeśli temperatura przewyższa optymalną wartość, należy przykręcić grzejniki. Zyska na tym nie tylko samopoczucie domowników, ale także portfel.

 

Pierwszą radą dotyczącą rozsądnego gospodarowania energią cieplną jest zamontowanie termostatów w kaloryferach. Dzięki nim można ustawić temperaturę graniczną. Jeśli ciepło w pomieszczeniu spadnie poniżej ustalonej na termostacie granicy, grzejnik automatycznie się wyłączy. Zanim nastaną mrozy, warto sprawdzić także stan techniczny posiadanych urządzeń grzewczych. Podczas zeszłorocznej eksploatacji mogły się zabrudzić, co spowoduje utrudnienia w przekazywaniu ciepła do pomieszczenia. Częstotliwość przeglądu i konserwacji urządzeń grzewczych zależy od wielu czynników, takich jak wykorzystywany do grzania opał, jego jakości, moc, miejsce montażu i eksploatacja kaloryferów. Bez względu na to, czym ogrzewasz wnętrza, dokładna inspekcja instalacji sprawi, że będzie ona pracować bardziej ekonomicznie.

 

Zwróć uwagę na grzejniki

Jednym z najbardziej istotnych kroków w nowym sezonie grzewczym, jest odpowietrzenie kaloryferów. To właśnie nieprzygotowany grzejnik przyczynia się do tego, że w mieszkaniu jest zimno – nie emituje bowiem prawidłowo ciepła. Odpowietrzenie to prosty sposób na konserwację kaloryfera. Umożliwia jego sprawne i bezawaryjne działanie.

 

Pracujących intensywnie grzejników nie powinno przykrywać się praniem ani firankami. W przeciwnym razie ciepło nie będzie rozchodziło się po całym pomieszczeniu. Skupi się przede wszystkim na przedmiocie, który okrywa kaloryfer. Nie powinno się zastawiać ich dużymi meblami – szafą, kanapą, regałem czy łóżkiem. Prawidłowe działanie grzejnika zapewni także regularne wycieranie go z kurzu.

 

Osobom, które są na etapie remontu mieszkania i zastanawiają się, jak zaoszczędzić ciepło, poleca się rozważenie alternatywnych sposobów ogrzewania. Warto rozważyć przykładowo ogrzewanie podłogowe, które jest co prawda droższe w instalacji, ale znacznie bardziej energooszczędne. Emitowane w ten sposób ciepło roznosi się po wnętrzach równomiernie. Na rynku istnieje wiele ciekawych rozwiązań. Każde z nich warto przemyśleć i zestawić z możliwościami finansowymi.

 

Szczelne drzwi i okna to podstawa

Na temperaturę we wnętrzach wpływa wysoka jakość stolarki okiennej i drzwiowej w budynkach. Konieczne jest więc zadbanie o uszczelnienie lub wymianę okien i drzwi, jeśli pomiędzy futryną a ścianą pojawią się szczeliny. Przez takie otwory może uciekać nawet 25 proc. ciepła! Aby jak najwięcej oszczędzić na ogrzewaniu, powinno się ograniczyć dopływ chłodu do środka domu.

 

Jak sprawdzić, gdzie występuje nieszczelność? Wystarczy dotknąć dłonią futryny okiennej lub drzwiowej. Jeśli poczujesz zimne powietrze, to znak, że potrzebna jest wymiana lub uszczelnienie drzwi i okien. Ich naprawa nie wymaga skomplikowanej pracy, więc można wykonać ją samodzielnie. Jest to jednak bardzo istotne zadanie. Wystarczy dokupić uszczelkę i nakleić ją na brzeg futryny – w miejscach, gdzie wykryliście przeciąg. W bardziej zaawansowanych poszukiwaniach nieszczelności pomoże specjalista posiadający kamerę termowizyjną. Urządzenie wskaże, gdzie dokładnie znajdują się nieszczelności.

 

Niezwykle ważny w kwestii okien jest sposób, w jaki się z nimi obchodzimy jesienią i zimą. Przede wszystkim nie należy ich zasłaniać. Zwłaszcza gdy słońce intensywnie świeci. W końcu nawet w najzimniejszych miesiącach w roku zdarzają się piękne, słoneczne dni. Chociaż nie pozwoli to na całkowite zakręcenie kaloryfera, słońce jest naturalnym źródłem ciepła, od którego nie należy odcinać mieszkania.

 

Wietrzenie pomieszczeń z głową

Mogłoby się wydawać, że wietrzenie mieszkania to niezwykle proste zadanie. Wystarczy otworzyć okna i poczekać, aż w pomieszczeniu zrobi się rześko. Nic bardziej mylnego. Jesienią i zimą, gdy grzejniki są włączone, należy zadbać o szereg istotnych szczegółów podczas wietrzenia. Tylko wtedy można mieć pewność, że strata ciepła nie będzie duża. 

 

Pierwszym krokiem jest zakręcenie zaworów grzejnika w wietrzonym pomieszczeniu. Po około 10 minutach przerwy w ogrzewaniu można śmiało wprowadzać do wnętrz chłodne powietrze. Taka kolejność sprawi, że kaloryfery nie będą emitować ciepła, w czasie gdy świeże, zimne powietrze wpada do mieszkania. Nie narażasz się też na niepotrzebną stratę energii.

 

Wietrzeniu wnętrz powinna towarzyszyć zasada: krótko, ale intensywnie. Od listopada do marca czas cyrkulacji powietrza w mieszkaniu powinien wynosić nie dłużej niż 10 minut. Optymalnie jest to znacznie krócej – wietrzenie powinno zajmować od czterech do sześciu minut. Tym sposobem nie wychłodzisz ścian i mebli, które akumulują ciepło i oddają je po zamknięciu okien. Szybciej też przywrócisz w pomieszczeniach temperaturę, która wcześniej tam panowała.

 

Najwięcej uwagi podczas wietrzenia wymaga kuchnia. Montowane w nich okapy pochłaniające nieprzyjemne zapachy wyposażone są w filtr węglowy, który po oczyszczeniu powietrza, wpuszcza je z powrotem do pomieszczenia. Część sprzętów absorbujących zapachy podłączona jest na stałe do wentylacji. W obu przypadkach powinno się zadbać o regularne wietrzenie oraz drożność wywiewów kuchennych. Warto też regularnie czyścić kratki wentylacyjne, ponieważ osiada na nich kurz oraz brud. To znacznie utrudnia upadającemu do pomieszczeń powietrzu znaleźć drogę ujścia.

 

Dostosuj ciepło do swoich potrzeb

Oszczędne ogrzewanie wiąże się z regulacją temperatury. Przegrzewanie pomieszczeń jest bardzo niekorzystne dla naszego zdrowia i generuje wysokie koszty. Dlatego warto wyregulować grzejniki i zainwestować w sterowniki źródła ciepła. Wtedy zyskasz pełną kontrolę nad poziomem temperatury we wnętrzach. Jeśli posiadasz podzielniki, a mimo tego nie możesz określić zużycia energii cieplnej, koniecznie wymień je na nowe.

 

Nie ogrzewaj mieszkania, gdy opuszasz je na dłużej. Puste, niezamieszkane przez tydzień lub dwa nie wymaga docieplania, wystarczy, że jego temperatura nie spadnie poniżej 16 st. C. Nawet jeśli przebywasz we własnych czterech kątach, nie musisz podtrzymywać ciepła we wszystkich pomieszczeniach. W sypialni zawsze powinno być nieco chłodniej. Wysoka temperatura spłyca sen i nie pozwala na odpowiednią regenerację organizmu. Odrobina chłodu jest więc również potrzebna człowiekowi.