• Smart living
  • 23.10.2023
  • 3461 wyświetleń

Jak urządzić funkcjonalną komórkę lokatorską?

Dodatkowa, zamykana na klucz przestrzeń, w której można przechowywać różne przedmioty, to idealne rozwiązanie dla wielu osób. Komórki lokatorskie mogą pomieścić wiele rzeczy, jeśli dobrze się je zaaranżuje. Jak urządzić to niewielkie pomieszczenie, żeby było funkcjonalne?

Nawet żyjąc zgodnie z ideą minimalizmu, gromadzimy wokół siebie wiele przedmiotów. Kupujemy różne rzeczy, które przydają się tylko sezonowo, np. ozdoby świąteczne, narty, rowery, rolki czy narzędzia do majsterkowania. Posiadanie miejsca, w którym można przechowywać wszystkie bibeloty, jest więc na wagę złota. Mieszkanie staje się wówczas bardziej uporządkowane, bez przedmiotów nieużywanych na co dzień. Komórka lokatorska idealnie nadaje się do tego zadania.

  

Jak zaprojektować wnętrze komórki lokatorskiej?

Zanim zaczniesz składować rzeczy w pomieszczeniu, zadbaj o jego funkcjonalną aranżację. Proces ten warto rozpocząć już w okresie, gdy oczekujesz na wymarzone mieszkanie. Poproś dewelopera o rzut komórki lokatorskiej, aby łatwiej wyobrazić sobie, jak mogłaby wyglądać i ocenić możliwości projektowania. Komórki lokatorskie mają zazwyczaj kilka metrów kwadratowych powierzchni. To znaczy, że należy wykorzystać pomieszczenia maksymalnie właśnie za pomocą przemyślanej aranżacji.

KL_1.jpg

Proces projektowania możesz przeprowadzić samodzielnie, wykorzystując gotowe projekty dostępne w sieci. Wprowadź do wyszukiwarki wymiary pomieszczenia i wybierz wizualizacje, które najbardziej ci odpowiadają. Innym sposobem na aranżację komórki jest wykorzystanie bardziej zaawansowanych programów do projektowania wnętrz, które pozwalają na dopasowanie wszystkich mebli i określenie powierzchni do przechowywania. Możesz także oddać się w ręce profesjonalnych architektów wnętrz, ale jest to z pewnością najdroższa z opcji.

Niezależnie od tego, jaką drogę wybierzesz, dokładnie zapoznaj się z dokumentacją dewelopera, w której określone są możliwości przebudowy pomieszczenia oraz wykorzystania do remontu określonych materiałów, które wpisują się w przepisy bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

  

Funkcjonalność przede wszystkim

Przygotowując się do aranżacji komórki lokatorskiej, pamiętaj o tym, że będziesz wykorzystywać ją do funkcjonalnego przechowywania przedmiotów. Dlatego warto przemyśleć dostępność jej wnętrza i pozostawienie  pustej powierzchni na środku, aby móc swobodnie poruszać się po całym pomieszczeniu.

W urządzaniu komórki lokatorskiej najważniejsza jest maksymalizacja przestrzeni. Jeśli masz taką możliwość zamiast opierać rowery o jedną ze ścian, powieś je na stojakach ściennych lub sufitowych. Zapasowe koła do samochodu możesz natomiast umieścić na pionowych uchwytach. Układ regałów zaplanuj tak, aby sięgały po sam sufit, były stabilne i pojemne. Wtedy bez przeszkód przechowasz wewnątrz komórki sporo przedmiotów.

   

Miejsce na narzędzia

Ze względu na niewielki metraż komórki lokatorskiej, dopasuj jej przeznaczenie ściśle do swoich potrzeb. Jeśli nie wyobrażasz sobie dnia bez majsterkowania, zaaranżuj przestrzeń na prawdziwy kącik złotej rączki. Wstaw wysokie regały z półkami i koszykami, w których umieścisz ulubione narzędzia.

KL_2.jpg

Gdy przedmiotów do majsterkowania jest dużo, warto zdecydować się na zakup tzw. ścianki narzędziowej. Ma ona zazwyczaj formę kratki przykręcanej do ściany. Po zamontowaniu mebla umieść w przygotowanych przez producenta otworach specjalne zawieszki, haki oraz pojemniki na różnego rodzaju klucze, wiertła oraz śrubokręty.

Całość zwieńczy stół roboczy. W przypadku niewielkiej komórki lokatorskiej sprawdzi się składany, przykręcany do ściany mebel. Jak tylko skończysz pracę w swojej „piwniczce”, złóż go i odzyskaj przestrzeń w pomieszczeniu. Przydać się mogą także szuflady na gwoździe, młotki czy inne ważne podczas majsterkowania akcesoria.

  

Domowa spiżarnia

Twoją największą pasją jest gotowanie? W komórce lokatorskiej możesz stworzyć spiżarnię z prawdziwego zdarzenia. Takie pomieszczenie potrzebuje równie wytrzymałych i stabilnych regałów, na których ułożysz przetwory oraz inne wyroby przetrzymywane w słoikach i pojemnikach. Komórka to idealne miejsce do przechowywania konserw oraz przetworów przez długie miesiące.

Chłodny, wilgotny klimat sprzyja również temu, aby w pomieszczeniu trzymać wino. Miejsce na ten trunek urządzisz w komórce lokatorskiej bez większych przeszkód. Pamiętaj, aby zaopatrzyć się w meble, które pozwolą przechowywać alkohol na leżąco. Wtedy będziesz mieć pewność, że korek jest przez cały czas zanurzony w cieczy i nie wyschnie, a więc do butelki nie dostanie się powietrze. W przeciwnym razie wino mogłoby się popsuć.

KL_3.jpg

Wypełnione trunkiem butelki ustawia się zazwyczaj na metalowych lub drewnianych regałach z szufladami. W każdej z nich można ułożyć nie więcej niż kilka sztuk. Wina ułóż w odpowiedniej kolejności. Najgłębiej powinny znaleźć się alkohole, po które sięga się znacznie rzadziej. Z przodu natomiast ustaw butelki najchętniej testowanych smaków. Podobna kolejność dotyczy także przetworów. Pamiętaj, by wówczas zoptymalizować przestrzeń w schowku tak, by przerzucanie ciężkich szklanych słoików z miejsca na miejsce nie było konieczne.

Komórka lokatorska wbrew pozorom daje wiele możliwości aranżacyjnych. Jej funkcja zależy przede wszystkim od twoich potrzeb. Warto zastanowić się nad jej przeznaczeniem już na etapie oczekiwania na odbiór mieszkania. Wtedy bez przeszkód dostosujesz ją do swoich preferencji, a aranżację połączysz z wykańczaniem swoich czterech kątów.