Pojawienie się nowego członka rodziny to wydarzenie, któremu towarzyszą ogromne emocje. W ferworze przygotowań nie należy zapominać o urządzeniu przestrzeni dla dziecka, szczególnie gdy mieszka się na niewielkim metrażu. Jak zaaranżować kącik dla najmłodszych domowników, dbając o ich wszystkie potrzeby?
Kącik dla niemowlaka
Dzieci potrzebują odpowiednich warunków do prawidłowego i zdrowego rozwoju. Wbrew pozorom, przyjście na świat pociechy nie musi wiązać się z planowaniem przeprowadzki do bardziej przestronnego mieszkania. Zarówno dla nowo narodzonego dziecka, jak i świeżo upieczonych rodziców, najważniejsze jest przebywanie w przepełnionym dobrą energią miejscu. Zwłaszcza na początku rodzicielskiej przygody, metraż nie musi być problemem w organizacji dziecięcego kącika.
Niemowlę większość czasu spędza w łóżeczku. Dlatego warto urządzić dziecięcy kącik w sypialni lub w pobliżu miejsca, w którym najczęściej wypoczywają rodzice. Na taki krok decydują się najczęściej nie tylko posiadacze kawalerek, ale także dużych domów. Najważniejszym krokiem w organizacji kącika dziecięcego jest wydzielenie części dla niemowlaka i opiekunów. Można zrobić to za pomocą prostego zabiegu, czyli przemalowania pomieszczenia na dwa kolory, które naturalnie je podzielą. Część dla dziecka mogą zdobić jasne, pastelowe barwy, a metraż rodziców bardziej stonowane odcienie.
Kolejnym równie ważnym krokiem jest zaopatrzenie się w wielofunkcyjne meble, które świetnie sprawdzają się w małych przestrzeniach. Rodzicom z pewnością przyda się wygodne łóżko. Komfort połączyć można w tym przypadku z pragmatyzmem. Wybierz taki mebel, który będzie wyposażony w szafki lub szuflady. To bowiem dodatkowe miejsce do przechowywania rzeczy dla noworodka.
Priorytetem w kąciku dziecięcym jest nie tylko kołyska czy łóżeczko, ale także miejsce do przewijania. Wolnostojący mebel zajmuje wiele miejsca, dlatego warto rozważyć zakup przewijaka nakładanego na łóżko. Wygodnym miejscem do karmienia noworodka jest natomiast fotel, zwłaszcza ten z wysokim oparciem i podłokietnikami, w którym matka może wygodnie się ułożyć.
Przestrzeń dla kilkuletniego dziecka
Nieco inaczej wygląda aranżacja kącika dla kilkulatka. Dzieci w tym wieku są bardziej ruchliwe i energiczne. Nadal jest to jednak możliwe nawet w mniejszym mieszkaniu. Warto zacząć od przemyślenia liczby mebli. Dorastający maluch potrzebuje wolnej przestrzeni, w której mógłby swobodnie się przemieszczać i spędzać czas. Rozłóż w pokoju dywan amortyzujący ewentualne upadki dziecka. Będzie on też służyć jako rozgraniczenie pomieszczenia na kącik zabaw oraz strefę odpoczynku.
Kilkuletnie dziecko ma już znacznie więcej zajęć w ciągu dnia. Chętnie rozwija talenty i kreatywne umiejętności. Z pewnością przyda się do tego niewielki stolik dziecięcy. Postawmy go na dywanie, który wydziela strefę zabaw dziecka. Pociecha może na nim rysować, układać klocki lub oddawać się innym zajęciom, za którymi przepada.
Opieka nad żywiołowym maluchem nie powinna zabierać rodzicom możliwości odpoczynku. Przestrzeń, w której wychowuje się dziecko, można z powodzeniem podzielić na część, w której wydzielisz własny kąt. Postaw w nim niewielką sofę oraz poręczny stolik kawowy. Mebel może w razie potrzeby zastąpić miejsce do rysowania i zabawy dla dziecka.
Kilkulatek posiada też znacznie więcej ubrań czy zabawek niż niemowlę. Dla własnego komfortu warto wygospodarować kilka szafek, w których umieścisz ważne przedmioty.
Przechowywanie w małym mieszkaniu
Niezależnie od tego, czy dziecko ma kilka dni, miesięcy czy lat, opieka nad nim wymaga posiadania w mieszkaniu różnych przedmiotów – od smoczków, przez kremy, pieluszki, po ubranka czy zabawki. Rodzice powinni mieć je zawsze pod ręką. Ubrania dla dziecka ułóż w szafie. Wygospodaruj półkę lub dwie, układając ciuszki w stosy odpowiadające konkretnemu zastosowaniu, jak np. śpioszki, śliniaki, ubranka wyjściowe, czy te przeznaczone na spacer lub zabawę w parku.
Najprostszym sposobem na przechowywanie wielu bibelotów są większe i mniejsze pojemniki. Przytulanki, grzechotki i inne zabawki można ułożyć w plastikowym pudle z zatrzaskiwaną pokrywką. Kosmetyki i rzeczy do pielęgnacji umieść natomiast w koszach z wikliny lub rattanu. Świetnie wkomponują się w niemal każdy styl aranżacji wnętrz. Pojemniki mają jedną ważną zaletę – można je bez większych problemów przenosić z miejsca na miejsce. Jeśli zaprosisz do siebie gości, w mig posprzątasz zabawki, umieszczając je w pudłach i wynosząc do sypialni lub innego pomieszczenia.
Kreatywna i bezpieczna przestrzeń
Aranżacja metrażu, w którym dorasta maluch, powinna być dostosowana do ważnych w jego rozwoju form aktywności. Postaw więc na nieszablonowe rozwiązania. Wygospodaruj miejsce na ścieralną tablicę, na której dziecko będzie mogło dawać wyraz swojej kreatywności. Na ścianie zamontuj niewielkie półki i ułóż na nich ulubione książki, gry planszowe oraz wybrane zabawki. Dzięki temu stworzysz przestrzeń, w której pociecha będzie doskonale się bawić i rozwijać umiejętności. Na ścianie warto zamontować także haczyki. Posłużą one przykładowo do zawieszenia spacerowego wózka.
Planując przestrzeń, w której zamieszka noworodek, pamiętaj przede wszystkim o funkcjonalności. Umieść szafkę z rzeczami dla dziecka tuż obok przewijaka, aby nie zostawiać maluszka samego, idąc po świeży zestaw ubranek. Łóżeczko noworodka ustaw jak najbliżej swojego. Ułatwi to nocne wstawanie. Kołyska powinna znajdować się jednak z dala od okien i kaloryfera, aby ani chłodne, ani suche i ciepłe powietrze nie przeszkadzało maluszkowi. W wolnej przestrzeni rozłóż matę edukacyjną. Gdy dziecko zacznie już podnosić główkę i rozpoznawać kształty, może śmiało na niej poznawać świat.
W dziecięcym kąciku trzeba oczywiście zadbać o kwestie bezpieczeństwa. Zrezygnuj z mebli, które mają ostre krawędzie. Wybierz za to przedmioty o obłych kształtach, tapicerowane łóżka i fotele. Zadbaj też o antypoślizgową powierzchnię podłogi. Dorastający maluch prędzej czy później będzie przemieszczać się sam po mieszkaniu. Raczkujące lub biegające dziecko może zrobić sobie krzywdę, jeśli nie zabezpieczysz odpowiednio płytek i paneli.
Żaden metraż, nawet ten mniejszy nie przeszkadza w wychowywaniu dorastającego maluszka. Wystarczy z wyprzedzeniem zaplanować aranżację wnętrza w taki sposób, aby wydzielić w nim miejsce na zabawę i odpoczynek dla dziecka. Robiąc przemeblowanie, nie zapominaj także o własnych potrzebach. Połącz w sprytny sposób strefę dla dorosłych z przestrzenią, w której pociecha będzie mogła zdrowo się rozwijać.