• Smart living
  • 10.12.2023
  • 2982 wyświetleń

Naturalna choinka w mieszkaniu. Jak o nią dbać, aby przetrwała jak najdłużej?

Żywa i pachnąca, stojąca w salonie, ozdobiona bombkami i światełkami – tak zwykle wyobrażamy sobie świąteczną choinkę. Jest to nieodzowny element Bożego Narodzenia, który wprowadza do domu wyjątkowy nastrój. Naturalne drzewko często jednak nie wytrzymuje próby czasu. W efekcie podłoga zasypana jest igłami, a sama choinka traci swój urok. Chcesz, by ta najważniejsza świąteczna ozdoba cieszyła oko jak najdłużej? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

 

Dlaczego warto wybrać naturalną choinkę na święta?

Naturalna choinka to najpiękniejsza ozdoba, jaką możesz postawić w mieszkaniu w grudniu. Jest niekwestionowanym symbolem Świąt Bożego Narodzenia, prezentuje się świetnie we wnętrzach, a do tego wspaniale pachnie igliwiem. Dlatego warto mieć ją w domu. Aby pozyskać świąteczne drzewko w sposób zrównoważony, można skorzystać z coraz częściej spotykanych wypożyczalni choinek.

naturalna_choinka_1.jpeg

Taką możliwość dla mieszkańców Gdańska już po raz drugi oferuje YIT, będący partnerem trwającej akcji wypożyczania choinek. Jej zasady są bardzo proste – gdańszczanie za określoną opłatą, rezerwują i zabierają do domów jedno ze 260 dostępnych drzewek, a po świętach zwracają je organizatorowi akcji – Zakładowi Utylizacyjnemu w Gdańsku. Oddana choinka, zgodnie z koncepcją less waste i gospodarki obiegu zamkniętego, trafia ponownie do szkółki, w której zostaje przygotowana na przyszły rok, lub do kompostowni, gdzie zostaje przerobiona na nawóz. Dodatkowo całkowity dochód z akcji trafi na konto Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja”. Szczegółowe informacje o wypożyczalni dostępne są na stronie internetowej: https://choinka.zut.com.pl/. Jesteś spoza Gdańska? Sprawdź, czy w Twoim mieście działa podobna akcja lub wypożyczalnia.

 

Pielęgnacja naturalnej choinki

Korzyści z posiadania naturalnej choinki jest sporo. Jeśli chcesz postawić ją w swoich czterech kątach, pamiętaj, że wymaga ona odpowiedniej pielęgnacji. Tylko zadbane drzewko przetrwa kilka tygodni we wnętrzu, ciesząc oczy głęboką, zieloną barwą oraz bujnym igliwiem. Gdy już postanowisz, że w twoim domu pojawi się żywa choinka, zastanów się nad odpowiednim gatunkiem. Najczęściej wybierany jest świerk pospolity. To piękne drzewko, ale niestety igły utrzymują się na nim maksymalnie dwa tygodnie. Dłużej, bo nawet do kilku tygodniu, wytrzyma świerk kłujący, sosna pospolita czy jodła kaukaska.

O pielęgnacji wybranej żywej choinki warto pomyśleć już podczas zakupu. Wówczas zaoszczędzisz sobie wiele kłopotów z utrzymaniem żywotności drzewka. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy choinka jest świeża. W przypadku ściętych roślin widać to po przekroju pnia. Drewno jest jasnobrązowe ze śladami żywicy, co oznacza, że ścięcia dokonano niedawno. Później zwróć uwagę na igliwie. Jeśli ma brązowe, żółte lub pomarańczowe przebarwienia to znak, że niedługo uschnie.

naturalna_choinka_2.jpeg

Zanim choinka stanie w ogrzewanym mieszkaniu, powinna przejść proces adaptacji. W przeciwnym razie może ona odczuć stres fizjologiczny i zacząć szybko gubić igły. Przyzwyczajanie drzewka do ciepłego powietrza musi odbywać się stopniowo. Na początku warto pozostawić je na dwa dni w chłodnym, nieogrzewanym pomieszczeniu. Dopiero po tym czasie przenieś ją do miejsca, w którym będzie docelowo stać. Pamiętaj jednak, że temperatura w pomieszczeniu, w którym znajduje się drzewko, nie powinna przekraczać 20 stopni Celsjusza.

Prawdziwym zmartwieniem osób, które zakupiły żywą choinkę, jest jej usychanie. Dzieje się tak wskutek niewystarczającej ilości wody. Drzewka bożonarodzeniowe potrzebują regularnego podlewania. Igliwie warto zraszać codziennie. Raz na tydzień dolewaj do doniczki wody ze specjalną odżywką dla roślin zielonych, którą znajdziesz w każdym sklepie ogrodniczym. Jeśli nie jesteś pewny, czy choinka wymaga podlania, zastosuj się do następującej prostej zasady. W przypadku ciętego drzewka spójrz, czy woda nie opadła poniżej linii pnia. Przy roślinie doniczkowej dotknij gleby. Gdy poczujesz, że jest wilgotna, to znak, że roślina ma wystarczająco dużo wody.

 

Przeciwdziałanie zrzucaniu igieł

Aby cieszyć się długo pięknym, zielonym drzewkiem, trzeba postawić na regularną i dokładną pielęgnację. Istnieją proste, domowe sposoby na przedłużenie życia choinki. Przede wszystkim, zanim ustawisz ciętą roślinę w stojaku, przytnij jej pień. To powstrzyma ją przed pobieraniem większej ilości wody i szybszym zrzucaniu igieł.

Ustaw drzewko z dala od kaloryfera, komina lub innego źródła ciepła. Przesuszone zacznie tracić intensywny kolor. Podczas ubierania choinki, zachowaj umiar. Zbyt duża liczba bombek i innych ozdób może spowodować jej deformację czy nawet połamanie gałęzi. Wybierając światełka świąteczne, zdecyduj się na oświetlenie LED, które wytwarza mniej ciepła i nie przesusza igliwia.

naturalna_choinka_3.jpeg

Istnieje także domowy sposób na spowolnienie opadania igieł. Wystarczy podlewać choinkę wodą z solą i cukrem. Do przygotowania roztworu potrzebne są dwie łyżki stołowe jedna cukru, a druga soli oraz litr wody. Oba składniki zmieszaj dokładnie w butelce. Gotowy naturalny nawóz sprawi, że bożonarodzeniowe drzewko dłużej zachowa swój urok. Co ciekawe, podobne efekty osiągniesz poprzez podlewanie rośliny wodą z solą. Aby przygotować roztwór, należy połączyć składniki w takich samych proporcjach, jak w przypadku poprzedniego specyfiku.


Co zrobić z choinką po świętach?

Możliwości jest kilka. Jeśli posiadasz ogród, a drzewko jest ukorzenione, możesz przesadzić je do ziemi. Innym sposobem użytkowania choinki po świętach jest pocięcie jej na mniejsze części i użycie jako nawozu do ogrodu. Podzielona na kawałki roślina przyda się także do stworzenia domków dla owadów. Po oddzieleniu gałązek od pnia wykorzystasz je na opał lub jako osłony przeciwmrozowe dla roślin ogrodowych. Choinkę możesz także oddać na lokalną zbiórkę świątecznych drzewek. Zebrane od mieszkańców rośliny posłużą za biomasę lub zostaną wykorzystane w przyszłym roku.

naturalna_choinka_4.jpeg

Choinka to niewątpliwy symbol świąt Bożego Narodzenia, który wprowadza do mieszkania wyjątkową atmosferę. Warto więc zadbać o to, by cieszyła ona oko jak najdłużej.