• Smart living
  • 15.10.2023
  • 1410 wyświetleń

Niskoemisyjne mieszkanie: Jak łatwo połączyć ekologię i ekonomię?

Rosnące ceny energii i surowców oraz zwiększające się zanieczyszczenia środowiska sprawiają, że poszukujemy zrównoważonych sposobów na organizację życia w mieszkaniu. Wbrew pozorom ekologia i ekonomia doskonale się ze sobą łączą. Jak nie marnować zasobów naturalnych i oszczędzać na rachunkach? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Coraz częściej zauważamy, że ekologia i ekonomia idą w parze. Nie zawsze jednak łatwo potrafimy samodzielnie wskazać rozwiązania, które pomogą połączyć redukcję rachunków z pożytecznymi dla planety praktykami. Odpowiedni styl aranżowania mieszkania oraz dobre nawyki pozwalają zaoszczędzić energię i pieniądze, zmniejszyć skalę marnowania surowców oraz zminimalizować negatywny wpływ na środowisko.

 

Niskoemisyjni lokatorzy

Zmiany klimatyczne spowodowane nadmierną emisją dwutlenku węgla sprawiają, że coraz chętniej korzystamy z odnawialnych źródeł energii w domach, decydując się na instalacje fotowoltaiczne czy pompy ciepła. W mieszkaniach te możliwości często są ograniczone. Istnieje jednak wiele innych, prostszych sposobów, które sprawią, że nasze mieszkanie będzie bardziej przyjazne środowisku. Tworzenie niskoemisyjnej przestrzeni zacznij od zmiany swoich nawyków.

Absolutną podstawą jest segregowanie śmieci. Zrezygnuj więc z jednego kosza, a zamiast tego pod zlewem ustaw kilka mniejszych pojemników, przeznaczonych na poszczególne rodzaje odpadów. Postaraj się także zminimalizować ilość generowanych przez siebie śmieci. Pomogą ci w tym przedmioty wielokrotnego użytku, jak np. torby materiałowe, którymi zastąpisz sklepowe plastikowe reklamówki, czy bidony z filtrem, dzięki którym kupowanie wody w plastikowych butelkach stanie się niepotrzebne. Całkowita rezygnacja z plastiku jest niemałym wyzwaniem, dlatego, jeżeli w twoim mieszkaniu pojawią się butelki lub puszki z tworzywa sztucznego, pamiętaj, by dokładnie je zgnieść przed wyrzuceniem.

1_cut.jpg

Kolejnym krokiem jest oszczędzanie wody. W pierwszej kolejności napraw wszystkie cieknące krany i spłuczki. Rozważ także rezygnację z kąpieli lub ogranicz ich liczbę. Prysznic zużywa znacznie mniej wody. Ponadto eksperci są zgodni, że jest on o wiele korzystniejszy dla naszej skóry. Możesz zainstalować także wodooszczędne baterie.

Wypracuj nawyki, które pomogą ci zaoszczędzić energię elektryczną i cieplną. Największy problem, szczególnie w chłodniejszych okresach, stanowi wietrzenie mieszkań, podczas którego duża ilość ciepła wydostaje się na zewnątrz. Nie oznacza to jednak, że powinieneś rezygnować z tej praktyki. Pozwala ona bowiem na wymianę powietrza, dzięki czemu pozbywa się szkodliwego kurzu, dwutlenku węgla, pleśni, grzybów czy drobnoustrojów. Jak prawidłowo przewietrzyć mieszkanie? Parę minut przed otwarciem okien zakręć termostaty i wyłącz ogrzewanie. Grzejniki przestaną wówczas produkować ciepło, które może uciec w trakcie wietrzenia. Okna pozostaw szeroko otwarte na 5-10 minut. Wykonuj tę czynność 2 razy dziennie – rano po przebudzeniu i wieczorem przed snem.

Energię elektryczną zaoszczędzisz natomiast, upewniając się, że w mieszkaniu nie działa sprzęt elektroniczny, z którego bezpośrednio nie korzystasz. Pamiętaj w szczególności o sprzęcie RTV i AGD. Sprawdź również źródła światła, w których możesz zainstalować LED‑y lub energooszczędne żarówki.  

 

Przemyślany układ pomieszczeń

Rozsądne zarządzanie energią naturalną, zwłaszcza słoneczną, jest kluczem do połączenia ekologii i ekonomii w mieszkaniu. Znaczenie ma w tym przypadku przemyślany plan pomieszczeń. Poprawny układ funkcjonalny i korzystanie z położenia względem stron świata oraz światła dziennego również pomaga zaoszczędzić energię elektryczną oraz grzewczą.

2_cut.jpgPlanując sypialnię i salon w bardziej nasłonecznionej części domu, zaoszczędzisz na ogrzewaniu i oświetleniu. Pomieszczenia, z których korzystasz rzadziej, takie jak garderoba czy pokoje gościnne, warto urządzić w północnej części mieszkania. Nie wymagają one stałego dostarczania ciepłego powietrza w chłodniejsze miesiące w roku. Światło słoneczne pozwala też na oszczędzanie prądu. Przemyśl więc umieszczenie blatu roboczego w kuchni pod oknem. Wtedy przez dłuższy czas w ciągu dnia nie będziesz musiał doświetlać tej części pomieszczenia sztucznym światłem. Tę samą regułę zastosuj w przypadku gabinetu lub miejsca do nauki. Wystarczy, że biurka czy fotel do czytania książek postawisz niedaleko okien lub wyjścia na balkon.

 

Ekologiczna aranżacja wnętrz

Jeżeli pozwalają Ci na to zasoby finansowe i czasowe, postaw w mieszkaniu na naturalne drewno. Materiał ten nie wymaga stosowania chemii – wystarczą naturalne oleje. Ponadto drewniane podłogi wytrzymają lata użytkowania i nie narażą cię na ogromne koszty wynikające z konieczności ponownego remontu. Odpowiednio zaimpregnowane drewno sprawdzi się także w łazience i kuchni. Ściany te pomalować możesz ekologicznymi, glinianymi farbami z roślinnymi pigmentami.

Nie można zapomnieć, że na ekomieszkanie składają się również meble i inne wyposażenie. Prym wiodą tu przedmioty wykonane z litego drewna, które są trwałe, biodegradowalne oraz bezpieczne dla ludzi i środowiska. Choć nowe meble są sporą inwestycją, cieszą oko przez długie lata i są niemal niezniszczalne. Z drugiej strony łatwo znaleźć te przedmioty, szczególnie z drugiej ręki, na pchlim targu lub w internecie. Na przedmioty wykonane z płyty meblowej również wydasz mniej, ale z pewnością będą one wymagały wymiany za kilka lat.

3_cut.jpg

Zużycie energii elektrycznej zminimalizujesz dzięki ograniczeniu liczby zbędnego sprzętu. Dlatego warto przemyśleć zakup wyposażenia AGD i RTV tak, by nie rezygnować z wygód i jednocześnie nie przepłacać na rachunkach oraz nie zanieczyszczać środowiska. Lodówka, pralka, zmywarka i telewizor powinny być możliwie najwyższej klasy energetycznej, czyli zużywać jak najmniej prądu czy wody. Przemyśl dwukrotnie zakup gadżetów z wąskim zastosowaniem, z których będziesz korzystać sporadycznie i postaw zamiast tego na sprzęt uniwersalny.

Aranżując niskoemisyjne mieszkanie, nie zapominaj także o roślinach. Dodawanie wnętrzom uroku to nie jedyna funkcja, jaką pełnią. Elementy flory pochłaniają z powietrza dwutlenek węgla i zamieniają go w tlen. Pod tym kątem najlepszym wyborem są m.in. aloes, paproć i fikus. Pamiętaj również o oszczędzaniu wody – do podlewania roślin korzystaj najlepiej ze zgromadzonej wody deszczowej.

Niskoemisyjne mieszkanie łączy w sobie aspekty ekologii i ekonomii. Pozwala oszczędzać pieniądze na rachunkach oraz nie zanieczyszcza znacząco środowiska. Nie musisz jednak inwestować w najnowocześniejsze technologie – nawet najprostsze pomysły ułatwią ci codzienne funkcjonowanie i sprawią, że nie będziesz przepłacać za prąd, ogrzewanie oraz inne media, dbając przy tym o środowisko.