• Wybór mieszkania
  • Smart living
  • 13.05.2022
  • 785 wyświetleń

Zrównoważone budownictwo i rozwiązania pomagające oszczędzać

Wybierając mieszkanie, często zastanawiamy się nad różnego rodzaju rozwiązaniami i systemami, które mogą ulepszyć nasze codzienne życie i pomóc w oszczędzaniu wody, energii elektrycznej czy ciepła. Sposobów rozważnego gospodarowania zasobami jest naprawdę wiele. Które z nich uwzględnić, aby żyć ekologicznie? Poniżej przedstawiamy kilka przykładów.

 

Postaw na zrównoważony budynek

Jeśli chcesz żyć w zgodzie ze środowiskiem i zaoszczędzić na zarządzaniu zasobami, a szukasz własnego mieszkania, pomyśl przede wszystkim o wyborze takiego osiedla, w budowaniu którego zastosowano technologie zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Jedną z takich reguł jest minimalizowanie strat ciepła, prądu i wody, a także wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii (OZE). Aby osiągnąć takie rezultaty, deweloperzy i wykonawcy korzystają z dopracowanych projektów, sprawdzonych materiałów i zaawansowanych technologii. Okazuje się, że tradycyjne materiały, jak kamień, drewno czy bambus mają bardzo wysokie parametry energooszczędne.

 

Według prawa budowlanego, budynki muszą charakteryzować się możliwie niskim zapotrzebowaniem na energię. Powinny zatem posiadać jak najlepsze parametry izolacji ścian, dachu oraz okien i drzwi. Zadbanie o tego typu elementy na poziomie planowania inwestycji, pozwala na niwelowanie zjawiska uciekającego ciepła, a tym samym zwiększonego poboru energii. Upewnij się więc, jakie wartości parametrów gwarantuje twój deweloper. Mówiąc o cieple w mieszkaniu, warto również zwrócić uwagę na sposób ogrzewania budynku. Najbardziej ekologicznym rozwiązaniem w miastach jest korzystanie z miejskiej sieci ciepłowniczej. Na takie rozwiązanie zdecydowało się YIT, budując ciepłociąg podłączający do miejskiej infrastruktury Aroma Park, a także okoliczne zabudowania. Jest ono zgodne z zasadami nowoczesnego, zrównoważonego budownictwa.

Innym elementem, który warto mieć na uwadze jest wykorzystywanie zasobów naturalnych, zarówno do zasilania urządzeń elektrycznych, jak podgrzewania wody użytkowej. Coraz bardziej popularne staje się montowanie w budynkach mieszkalnych paneli fotowoltaicznych, systemów solarnych, a nawet odzyskiwanie i przechowywanie wody deszczowej. Przy wyborze mieszkania zwróć również uwagę na wentylację. Jeśli działa na zasadzie rekuperacji, czyli ponownego wykorzystywania ciepła, masz pewność, że minimalizuje nakłady energetyczne potrzebne do wymiany powietrza w pomieszczeniach.

 

Smart home, czyli inteligentne oszczędzanie

Coraz więcej przedmiotów w mieszkaniach jest zasilanych prądem co sprawia, że rachunki za nią bywają bardzo wysokie. Opłaty można zmniejszyć, nie rezygnując równocześnie z użytkowania domowych sprzętów. Wystarczy na etapie wykańczania mieszkania zainstalować rozwiązanie z zakresu automatyki – smart home. Łączy ono różne instalacje w mieszkaniu w jeden zintegrowany system. Jego stosowanie zapewnia oszczędność prądu, poprawę bezpieczeństwa domu i wygody życia. Dla przykładu, YIT w ramach „inteligentnego domu” oferuje dopasowane do potrzeb i oczekiwań klientów system kluczowych instalacji – ogrzewania, oświetlenia, a także czujniki zalania, dymu i ruchu.

Instalację tę można dostosować do indywidualnych potrzeb. Warto zastanowić się, które urządzenia podłączyć do sieci, a które pozostawić do manualnej obsługi. Najczęściej technologia ta wykorzystywana jest z myślą o oświetleniu mieszkania. Wychodząc z pomieszczeń lub opuszczając dom na dłużej, możemy automatycznie wyłączyć światło lub dostosować jego natężenie do własnych potrzeb. Smart home to także sposób na oszczędzanie prądu. Podłączone pod system termostaty umożliwiają zdalne sterowanie grzejnikami czy klimatyzacją z poziomu aplikacji w telefonie – ustawianie ich temperatury i wyłączanie, gdy jesteś poza mieszkaniem.

 

Jak samodzielnie oszczędzać ciepło w mieszkaniu?

Inteligentne, nowoczesne systemy to jeden ze sposobów na oszczędzanie ciepła w mieszkaniu. Rozpocznij od uszczelnienia okien i drzwi. Przez wyeksploatowane uszczelki „ucieka” ciepło, za które płacisz. Czynność tą można przeprowadzić samodzielnie, przejeżdżając po futrynie drzwi lub okien ręką, aby wyczuć, gdzie przepływa powietrze. Następnie dokup pasującą uszczelkę i trwale ją zamocuj. W razie problemów z samodzielnym wykryciem miejsca, przez które uchodzi ciepło, zwróć się o pomoc do specjalisty posiadającego kamerę termowizyjną, który szybko wskaże, gdzie znajduje się nieszczelność. Przeglądu wymaga także sama instalacja grzewcza. Zanim ją uruchomisz, sprawdź stan techniczny wszystkich urządzeń w pomieszczeniach. Ich eksploatacja i powstałe w jej czasie zabrudzenia oraz osad znacznie utrudniają przekazywanie ciepła. Częstotliwość przeglądu będzie się różnić w zależności od systemu grzewczego, jaki posiadasz w mieszkaniu.

Część emitowanej przez grzejniki energii absorbowana jest zazwyczaj przez powierzchnię, do której są one przymocowane. Jeśli zamontujesz na nich metaliczną folię izolacyjną, ta odbije ciepło i przekaże go do środka domu, ograniczając tym samym wszelkie straty. Pomocne może okazać się odkurzenie grzejnika. Zalegający na nim brud znacznie ogranicza jego możliwości emisyjne. W ogrzewaniu mieszkania warto wykorzystać też naturalne źródła ciepła. Podczas słonecznych, ciepłych dni odsłoń firanki i pozwól promieniom nagrzać pomieszczenia. Natomiast w nocy zasłoń okna, żeby straty ciepła nagromadzonego w ciągu dnia były jak najmniejsze.

 

Nawyki pomocne w oszczędzaniu wody

Wykorzystując wodę w zbyt dużych ilościach, narażamy się na wysokie koszty. Nierozsądne dysponowanie tym surowcem prowadzi również do poważnych konsekwencji, które odbijają się na środowisku oraz naszej przyszłości. Woda już wyczerpuje się w niektórych miejscach na świecie. Można oszczędzać ją na wiele sposobów. Warto rozpocząć od analizy tego, ile zużywa się jej w łazience, kuchni czy do podlewania roślin.

Przede wszystkim zainstaluj na kranach perlator z ekoblokadą, który automatycznie zmniejszy strumień. Zużyjesz dzięki niemu mniej wody. Zrób dokładny przegląd instalacji kanalizacyjnej i wodnej. Sprawdź, czy gdzieś nie dochodzi do wycieku. Gwałtowny wzrost rachunku za wodę może być oznaką nieszczelności. Wtedy najlepiej skonsultować się z hydraulikiem. W toalecie można także zainstalować spłuczkę z regulacją ilości wody. Nie należy też w niej spłukiwać jedzenia, włosów, sierści czy innych śmieci. Unikniesz dzięki temu problemów z hydrauliką i stratą wody.

W kuchni warto zwrócić uwagę głównie na zmywanie naczyń. Dobrym sposobem na oszczędność wody jest korzystanie ze zmywarki. Zrezygnuj także ze wstępnego płukania naczyń. Jeśli nie preferujesz mycie ręczne, namocz wstępnie talerze i kubki w misce lub garnku. Oszczędne praktyki przydadzą się również podczas prania ubrań. Przede wszystkim powinno się je wykonywać rzadziej, a do tego z użyciem programu „Eco”. Zanim wrzucisz ciuchy do bębna pralki, zastanów się, czy rzeczywiście musisz je wyprać. Pamiętaj też, że częste pranie niszczy ubrania znacznie szybciej. Włączając pralkę, upewnij się, że masz wystarczająco rzeczy do uprania, ale nie przesadzaj z ich liczbą. Nadmiernie obciążona maszyna źle je doczyści.

Posiadacze tarasów i ogrodów także mogą zaoszczędzić wodę. Wystarczy, że zaczną zbierać deszczówkę, którą później podleją kwiaty, warzywa czy trawnik. Należy robić to konewką lub wężem z zamontowaną dyszą natryskową – wtedy czynność jest najbardziej efektywna. Idealną porą na podlewanie jest poranek, kiedy woda dłużej utrzymuje się w ziemi. Na pewno nie warto robić tego w upalne dni, gdy szybkość parowania jest wysoka.

Sposobów na oszczędzanie zasobów w mieszkaniu jest wiele. Czasem wymagają one zainstalowania przeznaczonych do tego systemów, ale częściej sprowadzają się do prostych praktyk, które każdy z nas może wprowadzić do codziennego życia. Życie w rytmie zrównoważonego rozwoju to oszczędność pieniędzy oraz dbanie o przyszłość ludzkości i planety.