• Wokół nas
  • 16.07.2020
  • 2484 wyświetleń

Czym zachwyca okolica Nordic Sadyba?

Szukasz spokojnego, urokliwego miejsca do zamieszkania w Warszawie? Polecamy nasze osiedle Nordic Sadyba. W otoczeniu bogatej zieleni i zabytkowej architektury Miasta-Ogrodu znajdziesz odpoczynek od zgiełku. Jednocześnie będziesz mieć świetny dostęp do rozwiniętej infrastruktury miejskiej – sklepów, lokali usługowych, jednostek oświatowych i placówek medycznych. Zapraszamy na wspólny spacer po okolicy.

 

Oficerska Sadyba i Miasto-Ogród Czerniaków

Nordic Sadyba znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie dzisiejszego Miasta-Ogrodu Sadyba. Okolica ma bardzo ciekawą historię, którą warto poznać przy okazji zwiedzania tamtejszych terenów. W latach 20. XX wieku w Warszawie zbudowano mnóstwo nowych osiedli, a wśród nich dwie osady inspirowane powstającymi wówczas w Europie Zachodniej miastami-ogrodami. I tak na mapie stolicy pojawiły się domy spółdzielni „Sadyba” dla najwyższych oficerów Sztabu Generalnego, natomiast na polach wzdłuż jeziorka Czerniakowskiego – Miasto-Ogród Czerniaków z willami zamieszkanymi przez wyższą kadrę urzędniczą, architektów oraz urbanistów. Po zakończeniu II wojny światowej osady zaczęto nazywać Sadybą, stąd nazwa Miasto-Ogród Sadyba.

Ogromnym atutem osiedla jest jego unikalny charakter z zabytkową, niską zabudową oraz kamienicami. Do gminnej ewidencji zabytków m. st. Warszawy wpisano ponad 230 takich kameralnych budynków. Dodatkową zaletą jest bliskość terenów zielonych oraz wspomnianego Jeziorka Czerniakowskiego, które ustanowione zostało krajobrazowym rezerwatem przyrody. Jeziorko można obejść dookoła i zapoznać się z tablicami edukacyjnymi opisującymi faunę i florę tamtejszej okolicy.

Sadyba.jpg

Masz ochotę na romantyczny spacer w godzinach wieczornych, w oddaleniu od najbardziej ruchliwych dróg? Wybierz się na Szlak Starych Latarni Gazowych i poczuj ducha staraj Warszawy. Szlak biegnie ulicami: Jodłową, Kąkolewską, Godebskiego, Goraszewską, Waszkowskiego, Zieloną, Orężną, Zelwerowicza i Truskawiecką. Latarni jest 38, a na każdej z nich umieszczone są tablice informujące o ich historii, działaniu i odbytej rewitalizacji. Kiedyś były one zapalane przez latarnika, dziś odbywa się to za pomocą mechanizmu zmierzchowego. Warto więc swój spacer rozpocząć po zachodzie słońca.

Jeśli jesteś pasjonatem historii bądź sprzętu wojskowego, zarezerwuj czas na zwiedzanie Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej, które mieści się na terenie dawnego rosyjskiego Fortu IX Czerniaków. Muzeum otwarte jest dla zwiedzających w godz. 10:00-16:00, a wstęp dla gości indywidualnych jest bezpłatny.

 

Wilanów nie tylko Królewski

Z Sadyby szybko i łatwo dostaniesz się na Wilanów. Co warto tam zobaczyć? Przede wszystkim Muzeum Pałacu Króla Jana III – prawdziwą barokową perłę Warszawy, wraz z pięknym ogrodem, który zachwyca gości przez cały rok. Zimą zamienia się on w Królewski Ogród Światła. Dzięki finezyjnym instalacjom świetlnym odwiedzający mogą przenieść się w świat królewskiego dworu. Największą z nich jest Ogród Różany, który rozświetla aż 6 tys. zmieniających kolory róż. Kompleks pałacowo-ogrodowy w Wilanowie to idealne miejsce na spacer w zaciszu przyrody, a dopełnieniem romantycznego klimatu jest tzw. Most Zakochanych.

Wilanów.jpg

Jest piękna pogoda i chciałbyś z niej skorzystać opalając się nad wodą? Zajrzyj na dziką plażę Wilanów Zawady, która znajduje się w obszarze Natura 2000 – Dolina Środkowej Wisły. Cicha i kameralna jest doskonałym miejscem, aby zaznać chwili relaksu. A na samą plażę prowadzą piękne trasy spacerowe.

Jeśli wolisz aktywny wypoczynek i lubisz wycieczki rowerowe, odwiedź Zespół Pałacowo-Parkowy w Natolinie, czyli park, którego historia również sięga czasów panowania Jana III Sobieskiego. Pałac Natoliński wybudowany został w latach 1780-1782 na zlecenie Augusta Czartoryskiego. Jego architektura nawiązuje do modnych letnich rezydencji w stylu klasycystycznym. Należy jednak pamiętać, że zwiedzanie całego kompleksu w okresie letnim możliwe jest wyłącznie w niedziele i odbywa się z przewodnikiem w 20-osobowych grupach. Warto zawczasu zarezerwować bilet online. W skład zespołu wchodzi też utworzony w 1991 roku rezerwat przyrody Las Natoliński.

Powsin.jpg

Chcesz kontynuować swoją wyprawę? Tylko 20 minut jazdy rowerem dzieli cię od Parku Kultury w Powsinie. Zostaw swój rower na nieodpłatnym i strzeżonym parkingu i zachwyć się pięknym starodrzewem oraz licznymi gatunkami żyjących tu zwierząt. Oprócz ścieżek spacerowych, w parku znajdziesz także basen wraz z zespołem domków turystycznych, wypożyczalnię sprzętu sportowego, boiska do siatkówki, koszykówki oraz piłki nożnej, korty tenisowe, place zabaw dla dzieci i punkty gastronomiczne. Stąd masz już tylko 10 minut na piechotę do Ogrodu Botanicznego. Ponad 40 hektarowy teren zachwyca niezwykłą roślinnością, która pozwoli się odprężyć i nabrać siły do działania. Jeśli będziesz chciał przyjechać tam rowerem, możesz zostawić go przy stojakach mieszczących się po dwóch stronach wejść – od strony ul. Prawdziwka i Lasu Kabackiego. W dni robocze ogród czynny jest w godzinach 12:00-20:00, natomiast w weekendy od 9:00 do 20:00.